Kira Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Kira fiyatları arttıkça, kiracılar da zor günler geçirmeye başlıyor. Hal böyle olunca insanlar aynı soruları soruyor: Kira fiyatları ne zaman düşer? Kira fiyatları düşecek mi? Bu makalemizde kira fiyatlarıyla ilgili genel bir bilgi aktarıyor olacağız.

Kira fiyatları özellikle İstanbul’da ve bilhassa üniversite çevrelerinde oldukça yüksek. Bu durum elbette arz-talep sebebiyle ortaya çıkıyor. İstanbul’da nüfusun artması ve üniversite okuyan bireylerin ev tutma ihtiyacı, kira fiyatlarını arttırıyor. Kira fiyatları ne zaman düşer sorusunu da en çok dar gelirli aileler ve üniversite öğrencileri soruyor. Peki yakın zamanda kira fiyatlarının düşmesi bekleniyor mu?

Emlak balonu diye bir tabir duymuşsunuzdur. Emlak balonu, kira ve satış fiyatlarının 1.5 yıl boyunca yükselmesinin ardından talep görmeyince 1.5 yıl boyunca azalması anlamına geliyor. Çoğu zaman bu durum “emlak balonu patladı” şeklinde lanse edilir.

İçinde bulunduğumuz dönem de tam olarak emlak balonunun patlamak üzere olduğu, kira fiyatlarının mecburen düşürüldüğü (her bölge için geçerli değil) ve düşürülmek üzere olduğu dönem. Emlakçılar, eskiden ellerindeki evlerin az olduğunu ama talebin yüksek olduğunu, son dönemlerdeyse ellerindeki evlerin çok olduğunu ama talebin az olduğunu belirtiyor. Bu durum, içinde bulunduğumuz gizli kriz nedeniyle ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Dolar ve Euro’nun tarihin en yüksek zirvesinde bulunması, alım gücünü azalttığı ve şirketleri zor duruma soktuğu için emlak fiyatları da doğru orantılı bir şekilde düşmeye ya da düşme eğilimine girmeye başladı. Her ne kadar kira ve satış rakamları düşse de, talep hala az.

Kira fiyatları ne zaman düşer, sorusuyla beraber, kira fiyatlarının neden düşmeye başladığını da birkaç madde ile açıklayalım.

  • İstanbul nüfusundaki artış durakladı. Özellikle Suriye’den gelen mültecilerin sayısı artmadıkça, kira fiyatlarındaki artışta durdu. Milyonlarca yeni insanın şehre gelmesi, doğal olarak kira fiyatlarını arttırmıştı.
  • Üniversite öğrencileri özellikle büyükşehirleri ve bilhassa İstanbul’u, yaşam pahalılığı nedeniyle gözden çıkarttı.
  • Kentsel dönüşüm nedeniyle ev sayısı arttı ama talep olmadığı için kira fiyatları ve satış fiyatları düşme eğiliminde.

Bu makalemizde sizleri için kira fiyatları ne zaman düşer, sorusunun yanıtını vermiş olduk. Umuyoruz ki faydalı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s