Arsa Değerleri Neden Artıyor?

Konut sahibi olmak herkesin hakkı, düşüncesi dünya genelinde kabul görmüştür. Sürekli şehre göç edilmesi, kırsal bölgelerin gelişmesi ve düzenlenmesi bakımından büyük bir problem haline geldi. Anadolu’nun küçük yerleşimlerinde durum oldukça zorlu bir hal aldı; tüm yatırımlar ve düzenlemeler büyük şehirler üzerine gerçekleşiyor. Haliyle arsa satıl alacak olanlar da büyük şehirlerden almayı tercih ediyor. Bu sebepten ötürü arsa değerleri, büyük şehirlerde oldukça fazla olabiliyor.

Arsa Değerleri Artış Nedenleri

Herkes daire fiyatlarının “uçtuğunu” söylese de, asıl yükselen (daire fiyatına kıyasla) arsa fiyatları / arsa değerleri oldu. Özellikle Türkiye’de en fazla değerlenen arsalar İstanbul’da. Bunun en büyük nedenleri de köprüler, hava limanı, büyük siteler ve yapımına henüz başlanmamış olan Kanal İstanbul projesi.  İstanbul, bilindiği gibi son yıllarda bu üç önemli projenin merkezi konumunda. Köprü, hava limanı ve Kanal İstanbul projeleri, şehirde oldukça hareketlilik yaşanmasına neden oluyor. Bu projelerin merkezinde bulunan ilçelerse arsa değerlerinin tırmanışa geçtiği lokasyonlar olacak kendisini belli ediyor.

Örnek vermek gerekirse, 2014 yılında %40 oranlarında arsa değer artışının yaşandığı Arnavutköy, sosyal açıdan olduğu kadar kültürel ve merkezi konumunu da pekiştirmek üzere. Sürekli olarak taleplere cevap vermeye çalışan bölgede, gayrimenkul uzmanlarının yaptıkları açıklamalara bakılacak olursa değer yükselişi 2018 yılında da aynı hızıyla devam edecek gibi. Arnavutköy, arsa değerlerinin artışını emlak ve konut değerleri de takip etmekte.

Birikimlerini değerlendirmek isteyenler, son on yılın en kazançlı yatırım aracı olan arsaya yatırım yapmak ve kısa vadede kazanç yaratmak, geleceğini garanti altına almak isteyenler için kuşkusuz dikkatli ve soluksuz bir araştırma yapmanın önemi büyük. Arsa değerleri büyük şehirlerde artmaya devam edecek gibi duruyor.

Ayrıca ilginizi çekebilir;

Konut Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s