Günlük Kiralık ve Haftalık Kiralık Konutlar İçin Yeni Tebliğ

Birçok insan seyahat ya da tatil amaçlı günlük kiralık ev aramakta ve bu evlerde konaklamaktadır. Bu sebepten ötürü okurlarımızın kafasındaki günlük kiralık ev kira ödemesi nasıl yapılır sorusu belirmektedir. Makalemizde günlük ev kiralayacağınız zaman ödemeleri nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

Normal şartlarda internet üzerinde günlük kiralık ev diye aratarak mülk sahibine ulaşmanız ve ödemeyi gerçekleştirerek mülkü kiralamanız gerekmektedir. 1 Temmuz 2017 itibariyle yürürlüğe girmiş olan yeni tebliğ ile bu süreç küçük ama çok önemli bir değişikliğe uğramaktadır.

Temmuz ayı itibariyle günlük kiralık konutların kira ödemelerinin de kira belgelendirme kapsamında bankalar, PTT veya Finans kuruluşları üzerinden yapılması gerekmektedir. Bu kiralama işlemleri vergilendirilecek, aksi durumlarda özel usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Peki ne kadar olacak bu usulsüzlük cezası? Bakan Ağbal’ın belirttiğine göre, “350 lira ile bin 450 liradan az olmamak kaydıyla, işlem bedelinin yüzde 5’i kadar usulsüzlük cezası kesilecek.”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kararın, hem vergi kaçağının önüne geçmek hem de kiralanan evlerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla verildiğini vurguluyor. Günlük kiralık evlerde konaklayan kişinin kimlik bilgileri kolluk kuvvetlerine gönderilmediği için araması bulunanlar günlük kiralık evlerde konaklayabiliyor. Gelir bildiriminde bulunmayanların suç örgütüne yardım ve yataklıktan ceza kesileceği göz önüne alındığında, mülk sahiplerinin uyarıyı göz ardı etmemesi epey önemli bir hale geliyor.

Hatırlatmamız gereken bir şey var; mülkünü günlük kiralayanlar ticaret yapmakta ve otel, pansiyon gibi değerlendirilmektedir. Bu sebepten ötürü esnaf ve ticaret odasına kayıt yaptırarak vergilerini ödemeleri gerekiyor. Eğer mülk sahibi kaydını yaptırmaz ve emniyetin takip sistemine takılırsa, önce uyarı, ardından para cezası ve en son kapatma cezası verilecek.

Bu makalemizde 1 Temmuz 2017 tarihinde yürürlüğe girmiş olan günlük kiralık evlerde belge zorunluluğunu açıkladık.

e-kira üzerinden yapacağınız tüm kira ve aidat ödemeleri, yasal mevzuata uygun olarak belgelendirilmektedir. Yeni açıklanan bu kanun ile beraber günlük ve haftalık kiralık ev kiralarını banka, PTT veya finans kuruluşları üzerinden yapmak zorunda olan kiracılar ve mülk sahipleri için e-kira tarafından avantaj sağlanmakta.

Günlük, haftalık ya da aylık ödemelerini e-kira üzerinden yapan kiracılar hem taksitle ödeme yapmanın rahatlığını yaşıyor, hem de ödemelerini 1 aya kadar ertelerken para puan, mil kazanıyor. Hemen e-kira.net ’e giriş yapın ve kira ödemenizi dert olmaktan çıkartın!

Günlük Kiralık ve Haftalık Kiralık Konutlar İçin Yeni Tebliğ” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s