Emlak Vergisi Nedir, Ne Zaman ve Nereye Ödenecek?

Ağustos  ayının yaklaşmasıyla birlikte emlak sahiplerinin aklında bazı sorular belirmeye başladı; emlak vergisi nedir?  Ne zaman ödenir? Nereye ödenir? 2017 yılında emlak vergisinin artışı ne kadar? Bu yazımızda aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Taşınmazlardan (arsa, arazi, bina, konut) yıllık olarak alınan vergi, emlak vergisidir. Peki, emlak vergisi nereye ödenir?

Taşınmazınızın bulunduğu belediyeye başvurarak ya da ilgili belediyenin internet sitesine girerek  ödeme yapabilir, e-ödeme seçeneği yoksa;  PTT aracılığı ile havale yapabilir ya da taşınmazın bağlı olduğu belediyenin belirtmiş olduğu hesap numaralarına havale/eft yapabilirsiniz.

Ödemeleri, her yıl açıklanan tarihlerde, genelde iki taksite bölünerek, ilk taksiti Mayıs, ikinci taksiti Kasım ayında iki eşit taksitle ödenir. 2017 yılı emlak vergisi ödeme tarihleri ise, birinci taksit için 31 Mayıs, ikinci taksit için 30 Kasım son gün olarak belirlenmiştir.

Emlak vergisinin ödemesinin gecikmesi durumunda, emlak faizi gecikme faizi hesaplaması yapmanız gerekebilir. Bu oran, her ay için 1,40 oranındadır. Ödemenizin 300 TL olduğunu varsayarsak, gecikme faizi her ay için 4,20 TL olmaktadır.

Emlak vergisi neye göre hesaplanır? Taşınmazınızın türüne göre farklı farklı hesaplanmaktadır. Taşınmazın değeri her dört yılda bir “yeniden değerleme” usulüyle yapılmaktadır.  Emlak türüne göre emlak oranları değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde bulunan taşınmazlar için diğer şehirlere göre iki kat fazla vergi ödenmektedir.

Emlak vergisi muafiyeti nedir? Kimler muaftır? Hiçbir geliri olmayanlar, emekliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken için emlak vergisinden muaf olmaktadır. 2006 yılında alınan Bakanlar Kurulu (Karar Sayısı: 2006/11450) kararı şöyledir;

“Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlere, emeklilere, gazilere, şehitlerin dul ve yetimlerine ait brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskenin bina vergisi oranının 2007 ve müteakip yıllar için sıfıra indirilmesine ilişkin ekli Karar’ın yürürlüğe konulması; Maliye Bakanlığı’nın 14/12/2006 tarihli ve 098539 sayılı yazısı üzerine, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun 8 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 20/12/2006 tarihinde kararlaştırılmıştır.”

Arazi için emlak vergisi ödenir mi? Hayır, imar uygulaması bulunmaması ve metrekare bazında hesaplanmaması nedeniyle araziler için ödenmemektedir.

Arsa için ödenir mi? Evet, arsanız için ödemeniz gerekmektedir.

Yazlık için ödenir mi? Evet, emlak ödemesi için bizzat oturma şartı bulunmamaktadır.

Yeni taşınmaz satın alanlar emlak vergisi ödemesini ne zaman yapar? Yeni satın alınan taşınmaz için emlak vergisi, bir sonraki yıl ödemektedir.

Emlak vergisi borcunuzu aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Emlak Vergi Borcu Sorgula

Emlak verginizi öderken kira ödemenizi aksatmayın. Bu ay kiranızı 9’a varan taksit seçeneğiyle hızlı ve güvenilir bir şekilde ödemek için e-kira.net’e gelin. Hem kiranızı taksitle ödeyin, hem de geçmiş ödemelerinizin takibini kolay arayüz aracılığı ile rahatça yapın.

Emlak Vergisi Nedir, Ne Zaman ve Nereye Ödenecek?’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s