Konut Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir?

Konut sigortası nedir? Konut sigortasını ev sahibi mi yoksa kiracı mı yapabilir. Kiracılar hangi tip sigortaları yapabilir? Makalemizde bu soruların yanıtlarını veriyor olacağız.

Konut sigortası, iş yerinizi, evinizi ya da ikamet ettiğiniz bir başka konutunuzu sel, deprem gibi afetlere, yangın, hırsızlık gibi risklere karşı güvenceye almanızı sağlayan bir sigorta çeşididir.

Sigorta primleri, risk faktörleri belirlendikten sonra, bölgelerin risk oranları belirlenerek binanın bulunduğu yere göre farklılık gösterebilir. Elbette bunlar dışında, binadaki kat sayısı, bina yaşı, bina yapı tarzı, konutun bulunduğu katta konut sigortası priminde belirleyici olabilmektedir.

Bina sigortası yapılması durumunda, binada yer alan tüm sabit tesisatlar da konut sigortası kapsamına dâhil edilir. Eğer bina içinde yer alan eşyalarında sigortaya dâhil edilmesi söz konusuysa, binadaki tüm eşyalar sigorta kapsamına dâhil edilecektir. Bu sebepten ötürü hem binanın hem de evin korunması hususunda konut sigortası yaptırmanın önemi oldukça büyüktür.

Sigortanın eşyaları kapsaması halinde büyük bir güvence elde edilirken, az bir miktar fark ödenmesi yeterli olmaktadır. Konut sigortası ev sahipleri tarafından yapılabilmektedir. Eğer kiracıysanız, eşya sigortası yapmanız yeterli olacaktır.

Sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterse de, yangın teminatı tüm sigortalarda ortaktır ve bunun dışında isteğe göre ek teminatlarla genişletilebilir. Bu teminatlara ek olarak aşağıdakiler örnek gösterilebilir.

  • Ferdi kaza
  • Hırsızlık
  • Yardım hizmetleri
  • Enflasyondan korunma
  • Deprem ve yanardağ püskürmesi
  • Aile reisi sorumluluğu
  • Dahili su
  • Yer kayması
  • Araç çarpması

Yukarıdakiler sadece örnek olarak gösterilmiştir. Eğer isterseniz bu teminatlar genişletilebilmektedir. Evinize konut sigortası, eğer kiracıysanız eşya sigortası yaptırmak, ailenizi bir takım risklere karşı korumak adına önem arz etmektedir.

Elbette sigorta bir evin teminatıdır. Ev sahipleri ve kiracılar içinse kira ödemelerinin yapılması ve tahsil edilmesi açısından e-kira.net sizlere büyük bir kolaylık sağlamak adına kurulmuştur. Kira ödemesini e-kira.net üzerinden yapan kiracılar hem para puan ve mil kazanıyor, hem de kirasını 1 ay erteleme şansını yakalıyor. Ayrıca ev sahipleri, kiralarını günü gününe tahsil etme kolaylığıyla rahat bir nefes alıyor.

Hemen üye olup avantajlardan faydalanmak için tıkla!

Konut Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s