Emlakçı Komisyonu 2017

Emlakçı komisyonu, bir ev kiralarken ya da satın alırken sürekli karşımıza çıkar. Peki ya siz emlakçı komisyonu hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz? Bu makalemizde sizleri belirtmiş olduğumuz konu hakkında bilgilendireceğiz.

Öncelikle emlakçıyla başlayalım; tüketici ve mal sahibi arasında bir mülkün, arsanın kiralanması ya da satılması işlemlerine aracılık eden kişiye emlakçı denir. Emlakçı, ev sahipleri ve kiracılar için alıcı/satıcı bulmayı hızlandırdığı gibi, işlemleri de daha seri bir şekilde tamamlar. Emlakçılar aracılık hizmetlerini belli yasalar çerçevesinde sürdürürler. Bu süreçte (alım ya da satım) alıcı ve satıcıdan komisyon alırlar. Peki ya emlakçı komisyonu ne kadar? Emlakçı komisyonu neye göre belirlenir? Hemen bakalım.

Emlakçı komisyonu gayrimenkul satın alımlarında şu şekilde belirlenir;

Gayrimenkulün alım ya da satım bedeli üzerinden %2 + KDV (%18) olarak hesaplanır. Mevzuata göre, bu ücret, alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir.

Emlakçı komisyonu gayrimenkul kiralamalarında şu şekilde belirlenir;

Yalnızca kiracıdan, bir kereye mahsus olmak üzere, kontrat süresi fark etmeksizin, bir yılık kira bedelinin %10’u + KDV (%18) tahsil edilir.*

Bir gayrimenkul satın almak düşünceniz varsa, başlangıçta sözleşme yapmayı atlamayın. Bu hem sizi hem de emlakçınızı koruyacaktır. Bu sözleşmede dikkat etmeniz başlıca unsurlar, gayrimenkulün değeri ve ödeyeceğiniz komisyon tutarıdır. Elbette mülkün açık adresi, mülk sahibi de belirtilmelidir.

Ev alırken nelere dikkat etmelisiniz isimli makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

2017 emlakçı komisyonu ne kadar? Sorusunun yanıtını verdikten sonra bunu çok basit bir şekilde örneklendirelim;

400.000 TL değerindeki bir gayrimenkul satın alacaksanız, komisyon ücreti %4 = 8.000 TL + KDV olacaktır. Bu rakamın yarısını alıcı, yarısını satıcı ödeyecektir.

2.000 TL kira bedeli bulunan bir gayrimenkul kiralayacaksanız, rakam yıllık kira bedelinin %10’u=2.400 + KDV olacaktır ve bu bedeli evi kiralayacak olan öder.

Bu makalemizde sizlere sık sorulan komisyon oranları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Aklınıza takılan bir şey olursa yorum kısmında belirtmenizi rica ederiz. En kısa sürede, danışman avukatımızdan alacağımız bilgilerle tarafınıza dönüş yapıyor olacağız.

*Değişkenlik gösterebilir.


e-kira’yı tercih ettiğiniz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s