Apartman Yönetmeliği 2017

Pek çok kullanıcımız internette apartman yönetmeliği 2017 yılı değişikliklerini aratmakta. Bu makalede oldukça açıklayıcı bir şekilde apartman yönetmeliği 2017 değişikliklerini açıklamaya çalışacağız.

Apartman yönetmeliği, bina içerisinde uyulması gereken yasak, kurallar, acil durum planları ya da değişiklikler için alınan kararlar bütünüdür. Bu yönetmeliğe tüm bina sakinlerinin uyması şarttır. Bu yönetmeliğin çiğnenmesi durumunda bina sakinlerine yaptırım uygulanabilmekte, hatta kiracılar oy birliği ile evden çıkartılabilmektedir.

Örneğin, binanın alt kısmında dükkan mahiyetinde kullanılabilecek bir alan varsa, bu alanda patlayıcı madde yapımı ve satımı yasaklanabilir. Söz konusu dükkanda gürültülü ya da pis koku yayacak bir iş yapılması da oy birliği ile yasaklanabilir.

Apartman yönetmeliği ile bina dahilinde ortak temizlik alanları belirlenmeli ve ortak temizlik çalışması yürütülmelidir. İstenirse oy birliği ile temizlik için birisi tutulabilir.

Apartman aidatları, yine oy birliğiyle seçilmiş apartman yöneticisi tarafından seçilmektedir. Aidatlar ve diğer giderler de apartman yöneticisi tarafından toplanmalı, yapılan harcamaların dekontları toplantılarda, diğer mülk sahiplerine gösterilmelidir. İsterse mülk sahipleri dekontları talep edebilir.

Unutulmamalıdır ki, apartman yönetimi toplantılarında kiracıların oy verme hakları yoktur.

Apartman yönetmeliğine göre, apartmana ait bağımsız alanların diğer apartman sakinlerinin huzurunu kaçıracak şekilde kullanılması, aynı zamanda yüksek sesle konuşmak ya da evde yüksek sesle müzik dinlemek de yasaktır.

Hiçbir kat maliki oturdukları evin pencere ya da balkonundan kilim silkeleyemez, çöp ya da su dökemezler. Ev içinde ya da ortak alanlarda patlayıcı madde ya da patlayıcı madde yapımında kullanılabilecek madde bulunduramazlar.

Apartman Yönetmeliği Kanunu 11. Madde;

Bütün bağımsız bölüm malikleri ile onların mirasçıları ve bağımsız bölümü sonradan satış veya herhangi bir yolla bunlardan iktisap edenler yahut bağımsız bölümlerde kiracı veya başka bir sıfatla oturanlar yahut yararlananlar ile yönetici ve denetçiler Kat Malikleri Kurulu’nun kararlarına uymakla yükümlüdürler.

Bu makalemizde sizlere apartman yönetmeliği 2017 için bilgiler aktarmaya çalıştık, umarım faydalı olmuştur. En kısa sürede yeni makalelerimizle görüşmek üzere…

e-kira ile kira ve aidat ödemek çok kolay! Hemen tıkla, ödemelerini taksitlendirerek hafiflet!

Apartman Yönetmeliği 2017” için bir yanıt

  1. bizim bina 8 katlı olup her katta 3 daire var dairelerin 1 adeti 110 mt kare 2 daire ise 180 er mt kare edinmek istediğimiz bilgi kalorifer kazanımızı yeniliyoruz bu demirbaşlar küçük ve büyük dairelerle eşit demirbaş gideri ödüyeceklermi saygılarımızla

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s