İstanbul Kira Fiyatları

İstanbul, dünyanın sayılı büyük şehirlerinden birisidir. Hızla yükselen binalara rağmen yirmi milyona yaklaşan nüfus sebebiyle kiralık evlere talep yüksek olduğu için kira fiyatları da genel olarak yüksektir. Elbette İstanbul’da yaşayan ya da yaşamak zorunda olanlar için bu durum bazen çok yorucu olabiliyor. Hatta uygun fiyata ev kiralamayı bırakın, kiralayacak ortalama değerde bir ev bulmak bile çok zor olabiliyor.

İstanbul kira fiyatları, diğer şehirlere göre elbette biraz daha yüksek. Bunun başlıca sebepleri; İstanbul nüfusunun günden güne artması, hızlı ulaşım ve kültürel aktivite imkânlarına sahip olmasıdır. Trafik başlıca bir sorun olsa da, bu durum İstanbul’un kira değerini düşürmemekte, aranan çözümlerle inşa edilen metrolar ya da tüp geçitlerle beraber İstanbul’daki kira bedelleri günden güne artmaktadır. İnternette kiralık ev ya da ofis arayan insanların aklında bazı sorular belirmektedir. İstanbul’da ucuz kiralık ev/işyeri, İstanbul’da kira fiyatları ve İstanbul’da değerlenen yerler bunların başlarında gelmektedir.

Hem turistik açıdan çok yüksek bir potansiyele sahip olup hem de her türlü iş imkânı sunan İstanbul, hem kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlarımızın hem de şehir yaşantısına aşina vatandaşlarımızın yaşamayı tercih ettiği ya da bir kere olsun düşündüğü metropoldür. İstanbul, deniz, metro ve otobüs ulaşımının en yoğun yapıldığı kent olması itibariyle de gittikçe değerlenmektedir. Genel olarak bakıldığında sahil kesimleri ya da sahile yakın bölgeler, her daim işlek olan caddeler (Bağdat, İstiklal vs.) diğer bölgelere nazaran daha yüksek fiyatlarla kiralanmaktadır. İstanbul’da kira fiyatları, iş merkezlerine, okullara ve hastanelere olan uzaklıklara göre farklılık gösterebilmektedir.

Sözleşme ile kiracı ve ev sahibi arasında belirlenmiş olan kira bedelleri, İstanbul’daki mülklerin hızla değerlenmesi sebebiyle, kira bedeli arttırma vakti geldiğinde bazı problemleri su yüzüne çıkartabilmektedir. Burada belirlenmiş bir koşul bulunmakta; kira bedeli, önceki yılın üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranını aşmamak şartıyla belirlenebilir. Eğer taraflar arasında bir anlaşmaya varılamazsa, ev sahibi de kiracı da, yeni kira dönemi başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte dava açarak kira tespiti için talepte bulunabilir. Ayrıca kiraya veren tarafın kiracıya yazılı olarak kira ödemesinin arttırılacağı beyanında bulunması durumunda da, mahkemece verilecek olan karar, yeni dönem başlangıcı itibariyle kiracı için bağlayıcı konumda olacaktır.

İstanbul ev ya da iş yeri satın almak isteyenler için uzun vadede iyi bir yatırım olarak görünmektedir. Hızla artan değeri ve sürekli kiralık/satılık ev talebi nedeniyle, İstanbul, yatırım oldukça uygun bir şehirdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s