Kredi Kartıyla Kira Ödenir mi?

Kredi kartıyla kira ödenir mi?

Kira ödemesi diğer harcamalara oranla her zaman daha yüksek olmuştur. Alınan maaşın büyük bir kısmı ev sahibine kira ödemesi olarak nakit olarak verildiğinden insanlar kira ödemesini düşürmek için taşınmanın ya da bir ödeme kolaylığının peşine düşüyor. Eğer büyükşehirde yaşıyorsanız kira fiyatlarını düşünmek zorundasınız. Peki kira ödeme yükü nasıl hafifler? Kredi kartıyla kira ödenir mi? Bu makalemizde konuyla alakalı bilgi aktaracağız.

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Resmi Gazete’de yayımlanan 268 no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği gereği, 1 Kasım 2008 tarihinden itibaren aylık 500 TL ve üzeri kiraların, banka veya PTT Genel Müdürlüğü aracılığıyla ev sahibine ödenmesi gerekiyor. Bu sebepten ötürü kira ödemelerini banka üzerinden yapmak hayati önem taşıyor. Bu noktada insanların aklına takılan bir soru var; kredi kartıyla kira ödenir mi?

Aslına bakarsanız bu sorunun yanıtı çok basit; evet, kredi kartıyla kira ödenir. Fakat birçok bankanın bu konuda kendi kuralları var. Örneğin, ilk banka “yalnızca otomatik ödeme talimatı verilirse” belirli komisyonlar karşılığı kredi kartıyla kira ödemesine izin verirken, ikinci banka yüzde iki buçuk komisyon ve 10 TL işlem ücreti alıyor. Bu da tüketici için pek olumlu bir yöntem değil.

İşin içine kredi kartı girince insan ister istemez “taksitle kira ödenir mi?” diye soruyor. Bu konuda yasal olarak hiçbir engel bulunmamaktadır. Her ne kadar bankalar taksitle kira ödeme imkânı sunmamış olsa da, Türkiye’deki bu eksiklik yakın zamanda giderildi.

www.e-kira.net bu konuda tüketicilere bir çözüm sundu; kredi kartına 9’a varan taksit seçeneğiyle kira ödeme imkânı. Ayrıca kiranızı taksitlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda hesap kesim tarihinize göre kira ödemenizi bir ay erteleyebiliyor, aynı zamanda bankaların belirlemiş olduğu oranlarda parapuan ya da mil puan kazanabiliyorsunuz. Ayrıca banka kartıyla da ödeme yapabilir, geçmişe dönük tüm ödemelerinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Kredi kartıyla kira ödemenin bir takım avantajlarını sizlere iletmiş olduk. Bu hususta kira ödemesini taksitlendirmek ya da ertelemek insanları rahatlatabilir.

Kredi kartının bilinçli kullanımıyla alakalı yazımızı okumanızı öneririz.

https://blog.e-kira.net/2017/04/21/bilincli-kredi-karti-kullanimi/

Kredi kartıyla kira ödenir mi? Sorusunun yanıtını bulmuş olduk. Bir başka makalemizde görüşmek üzere.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s