Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Nedir?

Kat mülkiyeti nedir? Kat irtifakı nedir? Kat mülkiyeti ve kat irtifakı arasındaki farklar
nelerdir? Okurlarımızdan gelen istek üzerine kat mülkiyeti ve kat irtifakı hakkında bir takım bilgiler vereceğimiz makalemizin, ev satın almak için kredi çekecek olan okurlarımıza da ışık olacağını umuyoruz.

Öncelikle bakalım, kat mülkiyeti nedir? En sade biçimiyle, bağımsız bir bölüm üzerindeki mülkiyettir. Kat mülkiyetinin kurulabilmesi için bina inşaatının tamamlanmış olması ve iskân belgesinin alınmış olması şarttır. İnşaatı bitmiş ve iskân belgesi alınmış bir binanın kat mülkiyetinin kurulabilmesi için, taşınmazın sahip ya da sahiplerinin imzası ile tapuya müracaat etmek gerekmektedir. Ev satın alırken ya da satarken kat mülkiyeti kurabilmek adına tüm işlemlerin tamamlanmış olduğunu görmeniz büyük önem arz etmektedir.

Şimdi de kat irtifakı nedir, sorusunun yanıtını hep beraber arayalım; inşaatı henüz bitmemiş ya da başlanmamış dairenin hissesine düşen arsa tapusu anlamına gelmektedir. Kat mülkiyeti tamamlanmış bir daire için geçerliyken, kat irtifakı inşası tamamlanmamış paylar için geçerlidir.

Kat irtifakından kat mülkiyetine nasıl geçiş yapılır? Öncelikle kat irtifakının ardından binanın iskânının alınmış olması gerekmektedir ki kat mülkiyeti tapusu alınabilsin. İskân belgesini alabilmek için de binanın imar mevzuatına uygun olarak inşa edilmiş olması gerekiyor.

Belirtmek gerekir ki kat irtifakından kat mülkiyetine geçiş yapıldığında ödenecek emlak vergisi de artmaktadır.

Ev satın almak için kredi çekeceğiniz zaman ilgili mülkün kat mülkiyeti ve kat irtifakına bakmayı unutmamanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s