Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve her alanda birçok yenilik, kolaylık hayatımıza giriyor. Bunlardan bir tanesi de uzun yıllardır birçoğumuzun aşina oldu kredi kartı kullanımı ya da daha geniş perspektifle bakarsak, alışverişlerde taksitlendirme opsiyonu oldu. Bu makalemizde bilinçli kredi kartı kullanımı üzerinde duracağız.

Öncelikle kredi kartının tarihiyle ilgili çok kısa bir bilgi verelim. İlk kredi kartı, akaryakıt harcamalarında kullanılması için 1921 yılında Amerika’da ortaya çıktı. Ülkemizdeyse ilk olarak 1968 yılında kullanılmaya başlanan kredi kartı, zamanla birçok ailenin başvurduğu bir ödeme yöntemi haline geldi.

Peki, kredi kartını nasıl kullanmak gerekiyor? Bilinçli kredi kartı kullanımı nedir? Bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Kredi kartıyla yapılan alışverişler, nakit sıkışıklığında ya da taksit tercih edildiğinde ihtiyaçları ertelememek ve ödemenizi bir ay ötelemek için birçok avantaj sunuyor. Bankaların belirlemiş olduğu oranlarda, sürekli müşteriler sadakat programlarından faydalanarak para-puan ya da mil puan kazanabiliyor. Ne yazık ki bilinçsiz kullanım her konuda olduğu gibi kredi kartı kullanımında da baş ağrıtabiliyor.

Her ne kadar bankalar müşterilerinin gelirlerine oranla kredi kartı verseler de, güvendikleri müşterilerine yüksek limitler tanımlayabilmektedir. Burada yapılması gereken, “ayağını yorganına göre uzatmak” deyimine uymaktır. Yani gelirinizle doğru orantılı harcama yaparsanız ödeme hususunda bir problem yaşamazsınız.

Sürekli asgari tutarı ödeyerek asıl borcunuzu ertelemeyin. Bu durum sizi ilerleyen aylarda büyük sıkıntıya sokabilir. Öyle ki, asgari tutarın ödenmesi demek, kalan borç tutarının üstüne bankanın belirlediği oranlarda faiz işlenmesi demektir. Asgari tutarı ödeyerek asıl borcunuzu ertelediğinizde, altı ay kadar sonra büyük bir çıkmaza girebilirsiniz.

Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı İçin 4 tüyo;

  1. Kredi kartını “ihtiyaçlarınız” için kullanın.
  2. Ödemelerinizi zamanında yapın, uzun süre asgari tutarı ödeyerek ertelemeyin.
  3. Harcamalarınızı, gelirinizi göz önünde bulundurarak yapın.
  4. Kullanım durumunuza göre, bankaların size avantajlı gelen kredi kartını kullanın.

 

Nakit sıkışıklığınızda yanınızda e-kira var! Nisan ayı içerisinde kira ödemenizi e-kira ile yapın, anında 50 TL’lik kira bedelinizi e-kira karşılasın. Üstelik tek çekim, 3, 6 ve 9 taksit seçeneklerinden faydalanın!

e-kira.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s