Kira kontratım bitmeden evi boşaltabilir miyim?

Günümüzde milyonlarca vatandaşımız, kiracı ve ev sahibi olarak çeşitli akitler imzalamaktadırlar. Bu anlaşmalar süreli oldukları gibi süresiz de olabilmekteler. Eminiz ki hepimizin, kira kontratı bitmeden evden çıkan bir kiracı ile alakalı tecrübemiz yahut hikâye duymuşluğumuz vardır. Hukuk ülkesi olan Türkiye’de, bu tür durumlar da yasalar tarafından açıkça belirlenmiştir. Biz de bu konuda, avukatımızdan onay alarak hazırlamış olduğumuz bu makaleyi, kaleme alma gereği duyduk. Ev sahibi ile kiracı arasında, kira kontratı bitmeden tahliye durumu gerçekleşecekse, yasalar bu konuda bazı sınırlandırmalar ve özgürlükler öngörmektedir.  Daha yakından göz atalım…

Kiracı yahut ev sahibi, keyfi bir şekilde sözleşmeyi sonlandıramamaktadır. Bunun istisnası şudur: Eğer kiracı, 10 senedir aynı meskende oturmaktaysa yahut haklı bir nedeni varsa, kira sözleşmesini fesih edebiliyor.  Duruma kiracı açısından bakarsak; kiracı tarafından 15 gün öncesinden bildirimde bulunulmadığı sürece, sözleşme sonlandırılamıyor.

Diyelim ki hukuksal sonuçlarını göze alarak, evinizi tahliye etmeye karar verdiniz… Bu durumda kiracı ile ev sahibi ne durumdadırlar?…

Yasaya göre böyle bir durumda kiracı, çıkış yaptığı evin benzer koşullarda yeniden kiralanacağı makul bir süre boyunca, kira sözleşmesinden doğan borçları ödemekle yükümlüdür. Yani sözleşmeniz bitmeden evden tahliye gerçekleştirirseniz/ kiracınız evden çıkış yaparsa, aylık kira ücretini ve benzer diğer ücretleri (sözleşmede belirtilenleri) makul bir süre boyunca ödemeye devam etmek zorunda kalırsınız/ kalır. Bu makul süre ise, aşağı yukarı 3- 4 aydır.

Lütfen unutmayınız; söz konusu makul süre bitmeden önce yeni bir kiracı bulunursa, ev sahibi eski kiracıdan herhangi bir ücret talep edemez.

Böyle bir durumda dikkat etmeniz gereken önemli bir ayrıntı var.  Ev sahibi, kiracı evi tahliye etmediği ve sözleşmeye uygun bir şekilde (sözleşmedeki giderleri ödeyerek) kalmaya devam ederken, çeşitli vergiler ödemektedir ve çeşitli sorumluluklar altındadır. Kiracı sözleşme bitmeden evi tahliye ettiğinde, ev sahibi bu tarz masraflardan kurtulur. Ev sahibi, söz konusu kiralık evi başka türlü kullanarak elde ettiği gelirleri, elde etmekten kasıtlı olarak uzak durduğu gelirleri, kurtulduğu masraflardan elde ettiği gelirleri, sözleşmesinden önce evi tahliye eden kiracıdan almakta olduğu kiradan, düşmek zorundadır.

Daha basit anlatmaya çalışalım; sözleşme bitmeden evden çıkan kiracı, sözleşmede belirtilen giderleri ödemeye devam etmek zorunda (belirli bir süre). Lakin ev sahibi de kiracısının evi tahliye etmesiyle elde ettiği tüm gelirleri, almakta olduğu kiradan düşmek zorundadır.

Sözleşme yaparken uzun vadeli düşünmek, sözleşmedeki akdi bozan taraf olmadan önce de konunun uzmanı bir avukata danışmak, her zaman isabetli olacaktır. Bununla beraber, avukatımızdan onay alarak yayınlanan makalelerimiz de bu tahliye sürecinde ister ev sahibi olun ister kiracı, danışman olarak yanınızdadır.

Kiracılar için yeni bir girişim olan e-kira.net sayesinde kira ödemekte zorlandıkları aylarda, kiralarını taksitlendirmek artık mümkün. Tek yapmanız gereken ücretsiz üye olmak. Daha fazla bilgi almak için tıklayın!

Kira kontratım bitmeden evi boşaltabilir miyim?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s