Kira sözleşmesi nasıl hazırlanır?

Bugünkü yazımızda sizlere, kira kontratı hazırlarken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını, sözleşme yapılmadığında kiralık ev hususunda yararlı bilgileri ve kira sözleşmesine imza atarken dikkat etmeniz gereken önemli bilgileri sunacağız.

Hepimizin bildiği gibi ev kiralamak, gerek kiraya veren gerekse kiralık eve çıkan yani kira ödeyen taraflar açısından, hassas bir mevzu. Bu konuyla alakalı olarak, hukuksal olarak danıştığımız avukatımızdan aldığımız bilgilerle, sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Öyleyse başlayalım…

Bu tür kurumsal, hukuki işlerde bazı kurallar, prosedür ve hukuksal bir durum olması halinde ihtiyaç duyulacağı için, bozulamıyor. Kira kontratı yaparken, imzaladığınız kira sözleşmesi içerisinde şu bilgilerin açık ve net olması zorunludur:

 1. Kiraya Veren ve Kiracı Olan (Kiracı olan = Kira ödeyerek evde oturacak olan taraf.) tarafların iletişim bilgileri. Bu bilgilerde bir postacının rahatça bulabileceği kadar ayrıntı olmalı; yani mahalle, sokak, daire ve bulunulan kat no., il ve ilçe, açıkça belirtilmelidir.
 2. İki tarafın da TC Kimlik numaraları, Kiraya Veren ‘in açık adresi (anlaşılır olmalıdır).
 3. Kira sözleşmesinin ne zaman başladığı ve ne kadar geçerli olacağı
 4. Kiranın hangi tarihlerde ve nasıl ödeneceği, evdeki demirbaşlar listesi

Okumuş olduğunuz maddeler, kira sözleşmesi içerisinde mutlaka olması gereken maddelerdir. Kiralık ev tutmayı yahut kiraya vermeyi planlıyorsanız, yapacağınız sözleşmede bu bilgilerin bulunduğundan emin olmalısınız. Yeri gelmişken, işin hukuksal boyutunu anlatan küçük bir not düşelim:

Borçlar Kanunu bize şunu net bir şekilde belirtiyor;  kiraya veren, kiralananı kararlaştırılan tarihte, sözleşmede amaçlanan kullanıma elverişli bir durumda teslim etmek ve sözleşme süresince bu durumda bulundurmakla yükümlüdür. Bu hüküm, konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı aleyhine değiştirilemez; diğer kira sözleşmelerinde ise, kiracı aleyhine genel işlem koşulları yoluyla bu hükme aykırı düzenleme yapılamaz.”

Toparlarsak; Kira Sözleşmesi yaparken ayrıntılara dikkat etmek ve adresleri, ödeme planlarını, akdin başlangıç ve bitiş tarihini açıkça belirtmeliyiz. Elbette en sağlıklısı, bu konularda bilgili bir avukattan danışmanlık alarak kira sözleşmesi hazırlamak olacaktır.

Gelelim dikkat etmeniz gerekenlere… Olabildiğince yalın ve anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalışalım. Dikkat etmeniz gereken temel kıstasları, şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kira Sözleşmesi yapan kişinin söz konusu kiralık ev in yasal sahibi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer değilse, kiraya veren kişiye, kiralık ev in yasal sahibi tarafından vekaletname düzenlenmiş olmalıdır.
 • Depozito, kiralanan yerin kullanım amacı, kiralanan yerin durumu, demirbaşların durumu, kira bedelinde yapılacak artış oranı, kira bedeli gibi durumlara dikkat etmeli, açıkça belirtmeli.
 • Uzun vadede bir kira sözleşmesi yapacaksanız, kira kontratı noter huzurunda yapılmalıdır. Daha da sağlıklı olan, tapu kaydına bu hususta şerh konulması olacaktır.
 • Oldukça dikkatli olmanız gereken, önemli bir husus var!.. Sözleşme ile evin gerçek durumunun aynı olduğundan emin olmalısınız. Yani evinizi kiralamadan veya kiraya vermeden önce, kırık yahut arızalı herhangi bir demirbaş (mutfak dolapları, duşakabinler, kulozetler, ve benzeri…) olup olmadığına, duvarların ne durumda olduğuna, zemindeki olası bozukluklara dikkat etmek lazım. Aksi takdirde uzun vadede, anlaşmazlıklar yaşayabilirsiniz. Bu tarz sorunların tamiri kira bedelinden düşülmeli -ve bu sözleşmede belirtilmeli- yahut bunların bozuk olduğu, eve girmeden önce sözleşmede belirtilmelidir. Eğer kiraladığınız ev eşyalı ise, eşyaların ayrıntılı bir listesi ve listedeki eşyaların hepsinin kullanılabilirlik ve bozukluk (veya bozulmak üzere; mesela her an bozulabilecek bir saç kurutma makinesi) durumu kontrol edilmelidir.

Son olarak, kira kontratı olmayan kiracıların ne tür hakları olduğunu açıklayalım… Çünkü kanunen, kira sözleşmesi yapmak, kiralık ev alış-verişi yapacak taraflar için zorunlu değil…

 • Kira ödeyerek eve çıkan kişi, evden çıkarken konuta zarar vermemişse, depozitosunu geri alma hakkına sahiptir.
 • Diyelim ki evdeki demirbaşların tadilata ihtiyacı var. Bu tadilatları ev sahibi karşılamakta yükümlüdür; lakin lüks yani elzem olmayan değişikliklerin masrafı kiracıya aittir.
 • Kira ödeyen kişi, apartman yöneticisi olmak isterse; ev sahibinden vekaletname alması gerekmektedir.
 • Kira ödeyen kişi, kiracı olarak oturduğu evde ciddi sorunlar olması halinde; haklı gerekçesini bildirerek kontrat süresini doldurmadan* evden ayrılabiliyor. (*Kira sözleşmesi yapılmadığında otomatik geçerli olan kontrata ileriki maddelerde değineceğiz.)
 • Ev sahibine/ Evi kiraya verene zararı dokunmayacak şekilde, kiracı, kiralananın tamamını veya bir kısmını başkasına kiralayabilir; kullanım hakkını da devredebilir.
 • Evde herhangi bir bozuk/ ayıplı mal varsa, kira ödeyen kişi, kiraya veren kişiden bunun telafisini, tamirini yahut tamir masrafını talep edebilir.
 • Taşınmaz Mal Kira Kontrat süresi dolmadan, ev sahibi kiracıyı evden çıkartamaz. Ayrıca kontratın bitmesine bir sene kala, bir ay önce ihtar çekmezse, kontrat yenilenir ve süresiz kontrat haline dönüşür.

Kiralayan yahut kiraya veren olarak, işinizi kolaylaştıracak diğer yazılarımızda da, görüşmek dileğiyle…

Örnek kira sözleşmesi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Kira sözleşmesi örnek: Kira_Sozlesmesi

e-kira.net ile ilk kira ve depozito gibi yüklü masraflarınızı 9 aya varan taksitlerle ödeyebilirsiniz. Hemen faydalanmak için tıklayın! 

Kira sözleşmesi nasıl hazırlanır?’ için 26 yanıt

 1. Merhaba 3 yila yakin ayni evde kiraciyim ev sahibimle aramizda kontrat yok birbirimizdende memnunuz fakat evi satiliğa çikardi zam ayimiz ocak ayi ben 2015 geçtim eve yani normalde 2018 anlasmamiz doluyor fakat aramizda yazili imzali bir kagit yok depozutoyu ve kirayi elden aliyor ne yapmam lazim

  Beğen

  1. Merhaba, kira sözleşmesi hem ev sahibinin hem kiracının güvencesidir. Eğer kira sözleşmeniz yoksa, herhangi bir hak iddia edemezsiniz. Yine de izleyebileceğiniz yol ile ilgili bir avukata danışmanızı öneriyoruz.

   Beğen

 2. Merhaba ev sahibi depozitomuzu dolar olarak aldı 8 sene önce bunu kendini kabul etti ve yaptı fakat evden çıktık ve depozitomuzu vermiyor sözleşmem var ve açık açık belirtilmiş mahkemeye başvurma konusunda yardımcı olur musunuz?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Sözleşmenizde yer alan maddeler uyarınca, eğer evde bir problem yoksa, depozitonun verildiği şekilde geri alınması gerekmektedir. Bu hususta yasal haklarınızı kullanabilirsiniz. Bunun için bir avukattan destek almanızı öneririz. Ayrıca aşağıda linkini paylaşacağımız yazımıza da göz atmanızı rica ederiz.

   Ev Sahibi Depozitomu İade Etmezse Ne Yapmalıyım?

   Beğen

 3. Merhaba, ben eskişehirde öğrenciyim ve kiracısı olduğum evden sözleşme dolum tarihinden 3 ay erken çıkmak istiyorum. Ev sahibi bu duruma sıvak bakmıyor ve bizimle kavga etti. Aynı zamanda eve gelmesini, sorun olduğunu belirtmemize rağmen gelmedi ve tuvalet arızasını bildirdiğimizde başka tuvaket olduğu için yaptırmadı. Bu süre içinde hukuki haklarım nelerdir? Teşekkürler

  Beğen

  1. Merhaba,

   İki ay öncede bildirmeniz şartıyla evi tahliye edebilirsiniz. Ayrıca ev sahibi evdeki tadilat işlemlerini gerçekleştirmiyorsa bu haklı fesih sebebi olabilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgiyi paylaşabileceğiniz bir avukattan hukuki destek almanız faydalı olacaktır.

   Beğen

 4. Merhaba,1 yıllık kıra sözleşmesi yaptık 2 aydır evdeyim.bulundugum yere naklen atanmıstım üniversitede çalısiyorum ancak sınav degişikligi vs sebeplerden ötürü tekrar atama oldu yaklasık 2 ay sonrasında bulunduğum yerden ayrılmam gerekecek ev sahibiyle bu konuda nasıl uzlasabilirim.

  Beğen

  1. Merhaba Fatma Hanim, ev sahibinizin evi tekrar kiralamasi icin makul bir sure gereklidir, bu sure zarfinda kiranizi odemeniz gerekir. Genel bir hukum yoktur bu sureyle ilgili, ancak 2-3 ay uygun olarak uygulanmaktadir. Eger ev erken kiralanirsa, kira yukunden kurtulursunuz.
   İyi gunler dileriz.

   Beğen

 5. Yardımlarınız icin tesekkür edeirim .2 3 ay önceden haber verip anlasma imkanı olmaz mı yani ayrılış yaptıktan sonra 2 3 ay daha kira mi vermeliyim? Avukat noter vb yerlere danısmamın katkısı olur mu sonucta resmi sebepten ayrılmam gerekıyor

  Beğen

 6. Ben öğrenciyim bi emlakçının eline düştüm mecburiyetten bi ev tuttum 800 tl kira veriyorum bina da maksimum daire kirası 500 lira evden çıkmak istiyorum ben daireye gireli 2 ay oldu ama elinde 1 yıllık sözleşme var benden çıkarsam eğer ne talep edebilir bunu öğrenmek istiyorum

  Beğen

  1. Alican Bey merhaba, ev sahibinize makul bir sure once bildirmek kosuluyla evden cikabilirsiniz, yasa geregi baglayici hukumler gercerli sayilmiyor. 2-3 ay ev sahibiniz yeni bir kiraci bulana kadar kira odemeniz kosulu ile evi bosaltabilirsiniz.

   Beğen

 7. İyi günler.Ben size bi konu hakkında danışmak istiyordum.Ben kiracıyım ve sözleşmem 1 Ağustos itibariyle bitmiş olucak.Ev sahibine ulaşmaya çalışıyorum fakat bana kendisi geri dönmüyor.Kontrat yenilemek istiyorum.Ne yapmam gerekiyor bu evde kalmak için? Yazdığınız metinde süresiz kontrat haline dönüşür denmiş bu ne demek?

  Beğen

  1. Merhaba Rauf Bey,

   Kira sözleşmesi, ev sahibi ve kiracı tarafından sözleşme bitiş tarihinden bir ay önce feshedilmezse otomatik olarak süresiz hale gelir. Bu da karşılıklı fesih işlemi yapana kadar evde oturmaya devam edebilirsiniz anlamına gelmektedir.

   Beğen

  1. Salih Bey,

   Kira sözleşmenizin bitmesine 15 gün kala evi boşaltmak ya da sözleşmeyi uzatmakla alakalı hiçbir anlaşmaya varmadıysanız, kira sözleşmeniz otomatik olarak 1 sene uzamaktadır. Bilginize sunarız.

   Beğen

 8. Merhabalar;
  Kiracımla 2 yıllık sözleşmem var, sözleşmenin bitmesine 14 ay daha var, beni aradı ve 1 ay sonra çıkacağını söyledi, ayrıca kirayıda ödemeyip depozitoyu son ay kirasına sayacağını söyledi. Kira için noterden ihtar çekmeyi düşünüyorum. Sormak istediğim birkaç soru var. 1- kiracının evden ayrılacağını bana sözlü olarak söylemesi yeterlimidir, yoksa noterden bildirim mi yapmalıdır, evden resmi olarak çıktığı tarihin tespiti nasıl yapılacak, bana yazılı bildirimde bulunmadan anahtarı teslim ederse yeni kiracıya kiraya verebilirmimiyim? 2- kiracının evden ayrıldığı tarihten tekrar kiraya verebileceğim tarih arasında geçen makul sürenin eski kiracıdan tahsilatı için ne yapmam gerekiyor? teşekkürler.

  Beğen

  1. Merhaba Mehmet Bey,

   Ev sahibinizle anlaşmanız durumunda sözleşmenizi fesh edebilirsiniz. Eğer anlaşamıyorsanız ve evden çıkarsanız, ev sahibiniz yeni bir kiracı bulana dek anlaştığınız bedeli ödemeniz gerekmektedir.

   Beğen

 9. iyi günler, aldığım dairedeki kişinin site yönetimine aidat borcu olduğunu, diğer kurumlara elektrik su ve doğalgaz borcu olduğunu öğrendim, ayrıca bu kişi sözleşmede kefil olarak görünen kişi, asıl sözleşme sahibi evde bulunmuyor, kira sözlşemesinin süresi dolmuş ancak yeni sözleşme yapılmamış ve kira ödemelerinde de sorun çıkarmış eski ev sahibinin ödeme planlarında nu belgeli mevcut. sorum şu bu kişi kiracı hakkına sahipmidir yoksa işgalci konumundamıdır ve tahliyesi konusunda izliyebileceğim yasal yol nedir..

  Beğen

  1. Ayrıca evdeki faturalar yine sözleşmede adı geçen kişi üzerine kayıtlı, kefil olarak görünen kişi üzerine kayıtlı değil, kefil üzerine kayıtlı olması veya olmamasının benim açımdan hukiki bağlayıcılığı nedir teşekkür ederim.

   Beğen

   1. Merhaba,

    Kira sözleşmesi kimin üzerineyse sorumlu o olacaktır. Aynı zamanda fatura borçları için de, fatura kimin üzerineyse sorumlu kişi o olacaktır. Bu konu hakkında evden çıkartma ya da borçların tahsili üzerine uzman bir avukattan destek almanız önemlidir.

    Beğen

 10. Evsahibim yan komşumla küs olduğu için bana ve diger kiracılara komşuyu eve sokmayacaksınız gelip gitmeyeceksiniz hatta bahçe kapısından sokmayacaksınız diyor komşumşumuz bizimle iyi evsahibimde başka yerde oturuyor bende kapıma gelene git diyemem dedim dinlemezseniz çok olsa evim boş kalır diyor kira sözleşmemiz yok çık derse ne yapmalıyım taşınmamız çok zor oldu girmeden önce böyle bişey söyleseydi belki tutmazdım evi

  Beğen

  1. Mustafa Bey merhaba, ev sahibinizin sizi evinizden cikarmasi icin hakli bir neden degildir anlattiginiz durum. Sozlesmeniz olmasa da odemelerinizi duzenli yaptiginizi gosteren banka dekontu, hesap ozeti gibi belgeler sizin icin tevsik edici niteliktedir. Ev sahibiniz ile bir kira sozlesmesi yapmanizi da tavsiye ederiz. Iyi gunler dileriz.

   Beğen

 11. Ev kirasını elden ödüyorum kira ödediğime ait hiç bi banka dekontum yok sözleşmeyi kabül etmezse nereye başvurmalıyım benim kirada durduğm evde daha önce kendisi duruyormuş o yeni ev alıp çıkınca biz girmişiz yeni evimde yapamazsam geri gelirim diyerek evini kiraya vermiş benim kirasına ödedigim evime girip çıkana misafirime yada onun küs olduğu kişi benimle iyiyse benim evime girmeyecek diye karışmaya hakkı varmı bu benim özgürlümü tehdit etmiş olmuyomurmu

  Beğen

  1. Mustafa Bey, yasa geregi aylik 500 TL ustu kiralar banka, PTT veya finansal kuruluslar uzerinden odenmeli. Bu miktarin altinda olan bir tutar ise elden nakit odeyebilirsiniz. Sizin durumunuzda ev sahibiniz sizi belirttiginiz nedenden cikaramayacagini iletmistik onceki cevabimizda. Eger daha detayli bir bilgi almak isterseniz bir avukata basvurmanizi oneririz.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s