Ev sahibi hangi durumlarda kontratı feshedebilir?

Kiralık eve çıkmak, hepimizin bildiği gibi karmaşık bir süreç haline gelebiliyor. Her ne kadar yasalar, ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkiyi güvence ve belirli kurallar bütünüyle disiplin altına alsa da haklarının bilincinde olmayan taraflar için sancılı bir süreç yaşanabiliyor. Sizi temin ederiz ki, endişelenmek yerine yasal haklarınızı bilmeniz daha isabetli olacaktır. Yasal hassasiyetle hazırlanan bu makalemizde sizlere, en sık rastlanan hususlardan birinde bilgi vermek istiyoruz: Ev sahibi vakti dolmadan önce kira kontratı ile alakalı kontrat feshi yapabilir mi?

Kira kontratı belirli maddelere açıklık getirerek, karşılıklı verilen bir sözdür. Genellikle maddeler demirbaşlara zarar verilmemesi, aidat ve faturaların ödenmesi, kiracı kaynaklı olmayan sıkıntıların ev sahibi tarafından giderilmesi ve -makalemizin konusu olan – ev sahibinin ve kiracının belirlenen süre boyunca kiracı – ev sahibi ilişkisine devam etmeleridir. Son maddeden kastedilen şudur: Sözleşmede belirtilen süre boyunca kiracı evden çıkmaz/ ev sahibi kiracıyı evden çıkartamaz. Peki hal böyleyken, ev sahibi hangi durumlarda kira kontratı maddelerine aykırı olarak, kiracısını tahliyeye zorlayabilir?… Bu mümkündür, ancak aşağıdaki istisnai durumların oluşması gerekmektedir.

 1. Sözleşmede bu hususla alakalı özel maddeler varsa, kontrat feshi mümkündür. Örneğin “Apartmanda ve/ veya komşu ilişkileri çerçevesinde uyulması gereken kurallara, açıkça uyulmuyorsa kira sözleşmesi fesih edilebilir.” gibi bir madde varsa, ev sahibi buradan yola çıkarak kontrat feshi gerçekleştirebiliyor. Söz konusu maddeler çeşitli hususlarda olabiliyor. Dolayısıyla kira kontratı yaparken, hangi durumlarda kontrat feshi yapılabileceğine dair maddeleri çok dikkatli okumak ve gerekirse düzenlemek gerekiyor. Unutmayın, binlerce kiralık ev/ binlerce kiracı var; hiçbir şeye zorunda değilsiniz.
 2. Kontrat süresi bitmeden bir ay önce ihtarname çekerek sözleşmenin yenilenmeyeceğini belirten ev sahibi, sözleşmenin bittiği tarihten sonra yasal olarak kiracısını tahliye ettirebiliyor.
 3. Ev sahibi kira kontratı yaptığı bir kiracının bulunduğu evini, başka birisine sattı diyelim… Bu durumda yeni ev sahibi, kendisinin yahut birinci dereceden akrabalarının mesken, meslek yahut sanat icrası sebebiyle ihtiyacı olduğunu öne sürerek kiracıyı tahliye ettirebilir. Böyle bir durumda kontrat feshi gerçekleşmiş olur ancak bunun da belirli süreleri vardır: Yeni ev sahibi bir ay içerisinde ihtarname ile evin boşaltılmasını talep eder. Bu talepten itibaren kiracının 6 ayı vardır; 6 ay içerisinde evi boşaltabilir. Aksi takdirde, kira kontratı bu durumda kontrat feshi aldığı için, yeni ev sahibi mahkeme ile tahliye tercihinde bulunabilir. Eklemekte yarar var, kiracının aynı belediye hudutları içerisinde bir evi varsa, ev sahibi, ihtarnameye gerek kalmadan tahliye davası açabilmektedir.
 4. Kiracı düzenli olarak kira bedelini ödemiyorsa, sene içerisinde iki adet ihtarname çektirilir. İki ihtarname sonrasında, kira kontratı süresi bitmemişse dahi, kontrat feshi söz konusu olur ve dava açılabilir.

Yukarıdaki şartların oluşması halinde, ev sahibi kiracısını evden, kontrat vakti dolmuşsa bile tahliyesi için dava açabiliyor. Herhangi bir tahliye durumunda avukatınıza başvurmakta yara var, ancak yasal hassasiyeti bulunan sitemizden de yardım, danışmanlık alabilirsiniz.

Sizlere kiralık evler, kat mülkiyet kanunu, kiracı – ev sahibi ilişkisi ve hakları, ve benzeri konularda bilgi verdiğimiz, diğer makalelerimizde görüşmek dileğiyle.

Kiranızı tahsil etmekte zorlanıyor musunuz? Kiracınıza e-kira.net‘i önerin, ödeme kolaylıkları ile kiralarınız gününde yatsın. Bilgi için tıklayın!

Ev sahibi hangi durumlarda kontratı feshedebilir?’ için 11 yanıt

 1. Kiralanan bir işyerinde TÜFE yüzde artışuna dayalı bir sözleşme olmasına rağmen sözleşme 3 yılı doldurduğunda mal sahibi rayiç öne sürerek ve emsal göstererek sözleşme artışının üstünde kira artışı isteyebilir mi?

  Beğen

  1. Merhaba,

   Kira artış oranı sözleşmede belirtildiyse, sözleşme üzerinde artış yapılamamaktadır. Fakat, ayrıntılı bir bilgi almak için avukatınızla görüşmeniz önemlidir. Örnek vermek gerekirse, bazı anlaşmazlıklarda açılan davalar için hakimin kararı sözleşmeden farklı olabilmektedir. Bu yüzden avukatınıza danışmanızı öneririz.

   Beğen

 2. Mal sahibine kiralarimi zamanında odeyemedigimden dükkanı boşaltmak ve odeyemedigim kira bedellerini de girerken verdigim peşin kira ve depozito dan düşülerek dükkanı boşaltmak istediğimi söyledim mal sahibim bendeki kira kontratini istiyor ne yapayim

  Beğen

  1. Merhaba, kira kontratınızı geri vermek zorunda değilsiniz. Ev sahibinizle alacaklarına istinaden depozitonuzu kullanmak istediğiniz konusunda uzlaşabilirsiniz. Yine de hukuki olarak durumu anlatıp kira sözleşmenizi gösterebileceğiniz bir danışmana ulaşmanız ve bilgi almanız yararınıza olacaktır.

   Beğen

   1. İlgi alakanız için teşekkür ederim böyle bir danışmanlık alabileceğim bir adres yada telefon numarası varmidir söz konusu kiralik bir işyeri ve malsahibim ısrarla kendisinde de bir nüshası olmasına rağmen bendeki kontratı istemektedir

    Beğen

   2. Merhaba,

    Ne yazık ki yönlendirme yapamamaktayız. Çevrenizdeki bir avukata ya da hukuk sitelerine konu açarak danışabilirsiniz. E-kira olarak, genel bilgilendirme yapmakta, hukuki konularda destek vermemekteyiz.

    Beğen

   3. Yinede bu ilgiden dolayı size gerçekten çok teşekkür ediyorum çok sagolun iyi calismalar

    Beğen

  2. Merhabalar daha öncesinde de belirttiğim gibi mal sahibim ile ödeyemediğim kiralarimi verdigim depozito dan düşülerek dükkanı boşaltmak istediğim konusunda bir türlü uzlaşma sağlayamadım üstüne mal sahibi dukkan anahtarımı benden içinde mallarım olduğu halde almış bulunmakta sürekli eşyaları satmakla ve şahsıma tehdit ederek zor kullanmakta ne yapmalıyım tesekkurler

   Beğen

   1. Merhaba Bülent Bey,

    Bizim bu aşamadan sonra sizi yönlendirmemiz hukuki açıdan doğru olmayacaktır. Konuyu ayrıntılı ve belgelerle görüşebileceğiniz bir avukattan destek almanızı öneririz.

    Beğen

 3. Kolay gelsin ev sahibi ile yaptığım kontrant 1 yıldır ve 1 ay öncesi konrtrat tarihim doldu hala oturmaktayım kontrntta %10 zam yapabileceği yazıo fakat ev sahibi 200 lira zam yaptı %10 luk zamım 60 liraya gelirken birde tehdit ediyor işinize gelmesse çıkın die yoksa elektiriği sutu keserim diyor me yapmalıyım

  Beğen

  1. Merhaba, kira artışı hususunda ev sahibiyle karşılıklı bir çözüm bulmanız gerekmektedir. Eğer çözüm bulamazsanız, detaylı bir şekilde problemi anlatabileceğiniz ve destek alabileceğiniz avukata başvurmanızı öneririz.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s