Kira artış oranı nedir, neye göre belirlenir, esasları nelerdir?

Bugün sizlere birçok kişinin aklını kurcalayan, kira artış oranı ile alakalı bilgi vereceğiz. 2016 senesiyle beraber en merak edilen konulardan biri olan Tefe Tüfe gibi kavramları da, kısaca açıklamaya çalışacağız. Hepimizin bildiği gibi ev sahibi, kiracısından aldığı kira bedelinde her sene belli bir zam yapma hakkına sahiptir. Ancak bu durumun da, emlak ile alakalı bütün konularda olduğu gibi, yasal sınırlandırmaları vardır. Unutmayınız, ister ev sahibi olun, ister kiracı, kira artış oranı gibi konularda haklarınızı farkında olmanız her zaman sizin lehinizedir. Biz de, sizleri bu anlamda bilgilendirmek için, avukatımızdan destek alarak, bu tür bilgilendirmelerin yapıldığı sitemizi kurduk zaten… Öyleyse başlayalım…

TEFE ve TÜFE kavramlarını kısaca açıklamak, makalenin devamını anlamanızda yardımcı olacaktır. TEFE fiyat artışlarının maliyet cephesini, TÜFE ise fiyat artışlarının talep yönünü gösterir.

Ev sahibinin kirada, sözleşme yenilenirken yaptığı zam, hepimizin manidarıdır. Söz konusu zammın hesaplanması, Borçlar Kanunu bünyesinde belirlenmiştir. Kanuna göre işyeri olmayan meskende ikamet eden kiracıya, TÜFE oranlarına göre zam yapılır. İşyerlerindeki kiracıya ise, sözleşmede belirtilen oranlara göre zam yapılır. Sözleşmede oran yazılmamışsa, zam oranı istenilen kadar oluyor. Kanunlar nezdinde, Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği TÜFE artış oranını, aşmayacak bir zam ön görülüyor…

TEFE ve TÜFE değerleri doğrultusunda ve yasal gelişmeler ışığında, kira artışı 12 aylık ortalama yüzdeye göre hesaplanacak. Türkiye İstatistik Kurumu; (Ekim 2016 için konuşuyorsak) bir önceki aya göre, içinde bulunduğumuz senenin Ekim ayına göre ve geçen senenin Ekim ayına göre hesaplanmaktadır.

Yapılan bu hesaplamaların ışığında, 2016 Ekim ayı için en fazla %4,07 oranında zam yapılabilecektir.  Örneğin 1300 lira olan bir kiranın:

Kira zam oranı %4.07 olacaktır.

Zam Bedeli: 52,91 lira olacaktır.

Yani Zamlı kira bedeli: 1352,91 lira olacaktır.

2016 senesi için, kira artış bedellerini lüzum oldukça, her ay takip etmekte yarar var. Bu hususta mutlaka dikkatli olmalı, ne kiracıyı ne de ev sahibini mağdur etmemeli. TEFE ve TÜFE oranları, yasalardaki maddelerin ışığında gerekli oranları belirlemek için kafidir.

Şunu bilmekte yarar var: Ev sahibi kesinlikle ve kesinlikle sözleşmede belirtilen artışın üzerinde zam yapamaz. Yani, sözleşme yapmadan önce yıllık kira artışı maddesine dikkat etmekte yarar var. Kira artış bedeli, sözleşmede yıllık kira artışı belirlenmemişse bile, TEFE ve TÜFE değerlerine göre belirlenen yüzdenin üzerinde yapılamaz. Eğer ki ev sahibi, TEFE TÜFE oranının üzerinde bir rakam isteyecekse, bunun için mahkemeden hakim kararı alması gerekiyor.

Son olarak ekleyelim: Uzun süreli  (minimum 5 sene) kiracının olduğu durumlarda, TEFE TÜFE oranlarına göre kira bedeli çok düşük kalabiliyor. Yani ev sahibi, TEFE TÜFE oranına göre zam yaptığı kira bedelinde, uzun sürede mağdur olabiliyor.  Örneğin 6 senedir kiracısı olan bir ev sahibisiniz, TEFE TÜFE oranına göre zam yaptınız. Bir bakıyorsunuz ki (farazi rakamdır) 1400- 1500 lira kira ödenen bölgede siz 1100-1000 lira civarından daha fazla kira alamıyorsunuz. Bu durumda devlet, kira artış oranı bağlamında ev sahibini koruyor. 5 yıldan sonra, ev sahibi yasal hakkı olarak,  “rayiç bedele göre” yani bölgedeki azami kira bedeline denk düşecek şekilde kirada zam yapma hakkını elde ediyor. Ev sahibi ile kiracı anlaşamazsa,  mahkemeye başvurularak rayiç bedel belirlenebilir. Yani 5 sene sonrasında, ev sahibi mağdur olmasın diye,  yasal olarak TEFE TÜFE den bağımsız zam yapma hakkını kazanır -elbette ki makul bir düzeyde ve gerekirse mahkeme tarafından belirlenmek üzere…

Kira artış oranı gibi konularda anlaşmazlığa düşerseniz, işin ehli bir avukattan yardım almanızda fayda var.  İster kiracı olan ister ev sahibi, kira artış oranı anlamında haksızlık yapılması , başa çıkamayacağınız bir sorun değildir. Yeter ki haklarınızın bilincinde olun…

Zor zamanlarınızda kiranızı e-kira.net ile ödeyin, 9 aya varan taksitli ödeme avantajından faydalanın. Bilgi almak için tıklayın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s