Evdeki zarar depozitodan fazla ise ne olur? Ev sahibinin yapması gerekenler.

Günümüzde ev sahibi olmak ve bu evi kiraya vermek, beraberinde birçok yasal sorumluluğu da getiriyor. Bu yasal sorumluluk içerisinde çeşitli vergiler, ev sahibi hakları, kiracı hakları ve benzeri birçok önemli konu mevcut. Bu konularla alakalı ayrıntılı ve yasal hassasiyette yazılmış makaleleri, web sitemizde bulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere, depozito hususuyla alakalı spesifik bir durumdan bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi kira kontratı ile beraber, ev sahiplerinin talep ettiği “depozito” olarak bildiğimiz bir ödeme söz konusudur.  Bu ücret, ev sahibi tarafından, evde oluşabilecek herhangi bir olası zarara karşı, güvence olarak alınır. Eğer ev alındığı gibi/alındığı şartlarda teslim edilmişse ve kiracıdan kalan herhangi bir borç yoksa, ev sahibi depozitoyu iade etmek zorundadır. Aynı zamanda depozito, bankada açılacak olan bir “depozito” hesabına yatırılır ve iki tarafın da rızası olmadığı sürece bu ücrete dokunulmaz. Kısaca, depozito ödemesini elden yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

(Depozito konusuyla alakalı ayrıntılı bilgiyi, sitemizdeki makalelerde bulabilirsiniz.)

Gelelim spesifik konumuza… Kira Kontratınız bitti ve kiracınız evi tahliye etmek istiyor. Herhangi bir sorun yok, ancak eve baktığınızda, kiracı tarafından zarar verilmesi halinde depozitodan karşılanacak olan ağır hasarlar mevcut.  Bunun sancılı bir tahliye olacağını düşünebilirsiniz lakin hukuksal haklarınızın bilincindeyseniz, durum o kadar da vahim değil demektir. Öncelikle verilen hasarları belgelemelisiniz; basit bir fotoğraf çekme ve kendi kendine mail atma, bunun için yeterli olacaktır. Elbette daha sağlıklı olanı, bir bilirkişi aracılığıyla arızayı/hasarı resmileştirmek olacaktır. İkinci yapmanız gereken şeyse kira kontratı maddelerine bakmak olacaktır. Kontrattaki maddelerde, hangi demirbaşların, kiracı tarafından gelecek bir arıza halinde, depozito tarafından tamir edileceği yahut yenileneceği belirtilmiş olmalıdır.

Burada küçük bir hatırlatma yapmak isabetli olacaktır. Lütfen kira kontratı yaparken, bir bilenden yardım alarak, bizim gibi yasal hassasiyet ve avukat danışmanlığında hazırlanan sitelerden yahut bir avukat aracılığıyla, işlemlerinizi gerçekleştirin. Bu durum hem ev sahibi hem de kiracı için geçerlidir… Aksi takdirde, uzun vadede tatsız durumlarla karşılaşabilir ve kendinizi, yasal boyutta haksız bulabilirsiniz. Örneğimiz de bu uyarımızla uyuşan türden; kiracının tahliye sırasında bıraktığı hasar, depozito bedelinden daha yüksek ise ne yapılmalı?

(Sözgelimi depozito 3 bin lira ve evde 10 bin liralık hasar var…)

Bu durumda kira kontratı devreye girmektedir. Sağlıklı bir şekilde hazırlanmış standart kira kontratlarında, kiracı depozitoyu geçen bir hasar bırakmışsa, bu zararları da ödemekle yükümlüdür. Eğer kiracınız, depozito bedelinden daha ağır bir hasar bırakmışsa, yasal olarak başvurmadan önce kira kontratı bünyesinde, “kiracı, eve vermiş olacağı zararı karşılayacaktır,” şeklinde bir madde bulunması gerekmektedir. Aksi durumlardaysa, avukatınıza başvurmanız isabetli olacaktır.

Küçük bir dipnot daha düşmekte yarar görüyoruz. Depozito bedeli ne kadar olursa olsun, belirli aralıklarla kiracınız ile iletişime geçmek daha sağlıklı olacaktır. Eğer bu irtibata geçmeleri hesap sorar bir şekilde ve yapıcı bir tutumdan uzak gerçekleştirirseniz, doğal olarak size bilenen hatta sırf bu yüzden evinize zarar verebilecek bir tavırla karşılaşabilirsiniz. Bunun yerine “evde sorumluluğu bana ait olan bir arıza var mı” yahut “Çevreden tanıdık birileri lazım mı, sizi rahatsız eden bir durum var mı” gibi yapıcı bir tavırla başlayan, akabinde “Evde başka bir sorun olursa lütfen haber verin…” ile bitirilen insancıl bir tavır, size çok yol aldırabilir. Elbette, bu insancıl tavrı suistimal edeceklere karşı -ki maalesef, buna sık rastlıyoruz, özellikle mahkemelerde-, yasal haklarınızın bilincinde olmak faydalı olacaktır.

Bir başka makalede görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s