Kira gelir vergisi ve esasları nedir?

Bildiğimiz gibi taşınmaz mülk sahibi olduğumuz zaman, belirli yükümlülükler altına giriyoruz. Bu yükümlülüklerin arasında, ev sahibi olarak dairemizi kiraya verdiğimizde, yani kira geliri elde ettiğimizde ödemekle yükümlü olduğumuz bir vergi daha var. Kira Gelir Vergisi, belirli bir miktarın üzerinde kira geliri sahibi olduğumuzda, ödemekle yükümlü olduğumuz vergi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizlere, bu konuyla alakalı olarak bilgi vereceğiz. Paylaştığımız bilgilerin avukat onaylı olduğunu ancak bu tür işlemlerinizde, bir avukattan danışmanlık almanın isabetli olacağını da hatırlatmakta yarar var. Öyleyse, sizlere Kira Gelir Vergisi, Kira Beyannamesi ve Kira Geliri ile alakalı özet bilgileri anlatmaya başlayalım:

Kira beyannamesi kavramı, kira gelir vergisi ile alakalı ayrıntıları anlamanız için oldukça önemli.  Diyelim ki 2015 senesi boyunca, evinizi kiraladınız ve kira geliri elde ettiniz. Elde ettiğiniz geliri, 2016 senesinde belirlenen zaman içerisinde, kira gelirinizi devlete başvurarak beyan etmeniz gerekmektedir. Ancak, her sene belirlenen limitin altında kira geliri sahibiyseniz, söz konusu kira beyannamesi yapma yükümlülüğünüz ortadan kalkıyor.

Basit bir örnekle hem güncel bilgileri paylaşalım hem de konuyu netleştirelim. 2016 senesi için, limit tutar 3 bin 800 lira olarak belirlendi. Yani yıllık kira geliri 3 bin 800 liranın altında olanlar, kira beyannamesi yapmakla yahut kira gelir vergisi vermekle, yükümlü değiller.

Bir örnek daha vererek, bu hususu daha da netleştirelim. 2015 senesinin başında, devlet duyuru yaparak, yıl boyunca 3.600 TL’nin üzerinde kira kazancı olanların, kira gelir vergisi vermekle yükümlü olduğunu açıkladı. Daha sonra 2016 senesine girildi.  Devlet, 2015 senesinde elde edilen kira gelirleri için, kira beyannamesi yapılabilecek son tarihin , Mart ayının 25’i olduğunu belirledi. Yani 2016 senesinin 25 Mart’ına kadar, 2015 senesi boyunca yıllık kira geliri 3.600 TL’den fazla olanlar, kira beyannamesi ile bu gelirlerini ilan beyan etmeli ve kira gelir vergi ödemelerini yapmakla yükümlülerdi. Bu tarihi geciktirenler yahut vergisini ödemeyenler, hem vergi cezasına çarptırıldılar hem de 3.600 TL’lik vergi istisnası avantajından mahrum kaldılar.

Ev sahibi olarak, kira gelir vergisi olarak ödeyeceğiniz meblağı belirlemekte kullanabileceğiniz iki yöntem var. Bunlardan birisi Götürü Gider Yöntemi, diğeri ise Gerçek Gider Yöntemi. Bu konuları da kısaca açıklayalım. Yıllık elde ettiğiniz kira gelirinden, gerçek veya götürü (seçiminize göre) gider düşüldükten sonra, ödemekle yükümlü olduğunuz kira gelir vergisi hesaplanıyor.

Götürü gider tercih ederseniz, kira geliri miktarının %25’i direkt olarak (belge talep etmeksizin) kira gelirinden düşürülüyor ve kalan tutar üzerinden kira gelir vergisi miktarı hesap ediliyor. Götürü gider tercih edilmesi halinde, 2 sene boyunca bu yöntemi kullanmak  zorunda oluyorsunuz.

Gerçek gider tercih ederseniz, kira gelir vergisi hesaplanacak olan meblağdan, belirttiğiniz giderler düşülüyor. Son beş sene içerisinde konut satın almış olanlar konut bedelinin %5’ini gerçek gider olarak, gelirden düşebiliyor. Eğer sahibi olduğunuz gayrimenkul, işyeri olarak kiraya veriliyorsa,  bu indirimden yararlanamıyorsunuz.

Gerçek gider olarak, gayrimenkul satın alırken çektiğiniz kredinin faizini de gösterebilirsiniz.  Gerçek gider olarak, kira gider vergisinden düşebileceğiniz diğer giderler; Amortisman, kiraya verdiğiniz daireniz için ödemiş olduğunuz aydınlatma, asansör giderleri, ısıtma ve su giderleri, idare giderleri, sigorta giderleri, yasal olarak ödediğiniz ziyan, zarar ve tazminatlar, ödemiş olduğunuz vergi, şerefiye, harç bunlar arasındadır. Belediye ödenen harcamalara katılma paylarını da unutmamakta yarar var.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 74. maddesinde geçen “gerçek gider değerleri”, yukarıda özetlenmiştir. Kira Gelir Vergisi ile alakalı, arzu ettiğiniz yöntemi seçebilirsiniz. İyi bir hesap- kitap ile, maddi açıdan mantıklı olanı seçmek oldukça kolay. Elbette, işi iyi bilen bir avukattan yardım almanız, sizin açınızdan daha isabetli olacaktır. Tekrar belirtmekte yarar var, makalelerimiz avukat kontrolünden geçerek yayınlanmaktadır.

Kira gelir vergisi ve esasları nedir?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s