Ev Sahibi Depozitoyu Vermiyor, Ne Yapmalıyım?

Ev sahibi depozitoyu vermiyor, ne yapmalıyım?” Birçok kiracının sorduğu bir soru. Bu ödeme genellikle iki taraf arasına anlaşmazlığa dönüşmektedir; ne yazık ki yasal haklarının bilincinde olmayan taraflar mağdur olabilmektedirler. Bu yazımızda sizlere, depozito hususunda, avukatımızdan onay olarak yayınladığımız makalemizle bilgi aktarımı sağlayacağız. İster ev sahibi olun, ister kiracı, depozito konusunda önünüze ışık tutan yasaları bilmenizde yarar var.

Bu tür anlaşmazlıkları minimuma indirmek için birçok ev sahibi ve kiracı aidat, kira gibi ödemelerini e-kira üzerinden alıyor ya da yapıyor.

Sözlük tanımı olarak depozito, ev sahibi tarafından tahsil edilen ve kiracı tarafından ödenen “güvence bedeli” demektir. Bu bedel, kiracı tarafından evde oluşacak herhangi bir hasara yahut borca karşı, önlem olarak, ev sahibi tarafından alınmaktadır. Alınan ücret, kiracı evden çıkış yaparken iade edilmektedir.  Peki, hangi durumlarda depozito iadesi yapılmayabilir? Ev sahibi depozitoyu vermiyor, ne yapmalıyım?

 • Sözleşme üzerinde belirlenmiş olan demirbaşlara ve/ veya malzemelere herhangi bir zarar gelmesi yahut kira borcunun bulunması halinde, ev sahibi depozito iadesi yapmayabiliyor.
 • Apartman yönetimi giderleri ödenmez ise, ev sahibi hakları çerçevesinde depozito iade edilmeyebilir.
 • Ev sahibi aidatları ödemez ise, depozito iadesi yapılmayabilir.
 • Kira borcunun olması halinde, depozit iadesi gerçekleşmeyebilir.
 • Depozito iadesi alabilmek için kiracı, çıkış yaptığında, mesken olarak yaşadığı evi aldığı gibi teslim etmelidir.

Kiracı yukarıdaki maddelerin hepsini sağladığı halde, ev sahibi depozitoyu vermiyor, diyorsa mahkemeye başvurulmalıdır. Ev sahibi ve kiracı, bu hususta sorun çıkmaması için bazı temel önlemler almalıdırlar. Bunlar şu şekildedir:

 • Ev sahibi ve kiracı, kira sözleşmesi imzalanmadan önce ayrıntılı olarak fotoğraf/ video ile evin mevcut durumunu belgelemeliler. Duvarların durumu, demirbaşların çalışır durumu, olası su sızdırma durumu, kombinin çalışması, varsa eşyaların çalışma durumu, ve benzeri bağlamda kanıt olarak kabul edilecek görseller, uygun bir yerde saklanmalıdır. Bu görsellerin “ sonradan hasar verilmiş ve fotoğrafı sonradan çekilmiştir” gibi bir tavra maruz kalmaması için, kişi görselleri kendi kendisine mail atabilir.
 • Bozulan herhangi bir malzeme, anında rapor edilmelidir.
 • Taraflar, karşılıklı olarak sorumluluk almalı ve kendilerine düşen masraftan kaçmamalılardır.
 • Depozito bedeli ev sahibi tarafından bir banka hesabına yatırılır ve kiracının izni olmadan bu parayı çekemez. Bu yasal bir zorunluluktur.

Kiracıların çok sık sorduğu, “ev sahibi depozitoyu ödemiyor, ne yapmalıyım?” sorusunu yanıtlarken aynı zamanda ev sahiplerinin de depozito ile ilgili sorularını yanıtlamış olduk. Gördüğümüz gibi, yasalar kiracı ile ev sahibi arasındaki depozit münasebetini sağlıklı bir şekilde biçimlendirmektedir.  Eklemekte yarar görüyoruz, depozito bedeli 3 aylık kira bedelinden daha yüksek olamaz. Bu limitin üzeri bir depozito talebi yasa dışıdır.

Lütfen unutmayınız… Haklarınızın bilincinde olmak, hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Ev Sahibi Depozitoyu Vermiyor, Ne Yapmalıyım?’ için 2 yanıt

 1. merhabalar,
  yaklaşık 4 yıldır oturmakta olduğum evden geçtiğimiz temmuz ayında (tam sözleşme sonu) ayrıldım.Ev sahibine 1 ay önceden haber verdim.evi başkası kiralamadan depozitoyu veremiyeceğini söyledi ve ben kabul ettim.Fakat yaklaşık 1 aydır evde kiracı otumasına rağmen birçok defada konuşmamıza rağmen parayı sözlü olarak telefonda vermiyeceğini beyan etmiştir.Evden taşınırken gelip herhangi bir problemi olup,olmadığını kontrol ettiler. sözleşmemiz olmasına rağmen parayı elden kendisi alıyordu.Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim.

  Beğen

  1. Emre Bey Merhaba,
   Depozito iadesi kiracılar ve ev sahipleri arasında sık sık anlaşmazlığa sebep olan bir konu. Depozito iadesi için her koşulu sağlıyorsanız ve buna rağmen depozito iadeniz yapılmıyorsa mahkemeye başvurabilirsiniz. Eğer elinizde de kanıtlayıcı belgeler varsa (Eve taşınırken ve ayrılırken çekilmiş görseller gibi) bu konuyu ayrıntılı ve belgelerle görüşebileceğiniz bir avukattan destek almanızı öneririz. İyi günler dileriz.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s