Ev sahibi, depozitomu iade etmezse ne yapmalıyım?

Hepimizin aşina olduğu, kiracı ile ev sahibi arasında sık sık anlaşmazlığa sebep olan bir husus var; depozito ödemeleri. Bu ödeme genellikle iki taraf arasına anlaşmazlığa dönüşmektedir; ne yazık ki yasal haklarının bilincinde olmayan taraflar mağdur olabilmektedirler. Bu yazımızda sizlere, depozito hususunda, avukatımızdan onay olarak yayınladığımız makalemizle bilgi aktarımı sağlayacağız. İster ev sahibi olun, ister kiracı, depozito konusunda önünüze ışık tutan yasaları bilmenizde yarar var.

Sözlük tanımı olarak depozito, ev sahibi tarafından tahsil edilen ve kiracı tarafından ödenen “güvence bedeli” demektir. Bu bedel, kiracı tarafından evde oluşacak herhangi bir hasara yahut borca karşı, önlem olarak, ev sahibi tarafından alınmaktadır. Alınan ücret, kiracı evden çıkış yaparken iade edilmektedir.  Peki, hangi durumlarda depozito iadesi yapılmayabilir?

  • Sözleşme üzerinde belirlenmiş olan demirbaşlara ve/ veya malzemelere herhangi bir zarar gelmesi yahut kira borcunun bulunması halinde, ev sahibi depozito iadesi yapmayabiliyor.
  • Apartman yönetimi giderleri ödenmez ise, ev sahibi hakları çerçevesinde depozito iade edilmeyebilir.
  • Ev sahibi aidatları ödemez ise, depozito iadesi yapılmayabilir.
  • Kira borcunun olması halinde, depozit iadesi gerçekleşmeyebilir.
  • Depozito iadesi alabilmek için kiracı , çıkış yaptığında, mesken olarak yaşadığı evi aldığı gibi teslim etmelidir.

Kiracı yukarıdaki maddelerin hepsini sağladığı halde, ev sahibi depozito iadesi yapmıyorsa, mahkemeye başvurulmalıdır. Ev sahibi ve kiracı , bu hususta sorun çıkmaması için bazı temel önlemler almalıdırlar. Bunlar şu şekildedir:

  • Ev sahibi ve kiracı, ev kiralanmadan önce ayrıntılı olarak fotoğraf/ video ile evin mevcut durumunu belgelemeliler. Duvarların durumu, demirbaşların çalışır durumu, olası su sızdırma durumu, kombinin çalışması, varsa eşyaların çalışma durumu, ve benzeri bağlamda kanıt olarak kabul edilecek görseller, uygun bir yerde saklanmalıdır. Bu görsellerin “ sonradan hasar verilmiş ve fotoğrafı sonradan çekilmiştir” gibi bir tavra maruz kalmaması için, kişi görselleri kendi kendisine mail atabilir.
  • Bozulan herhangi bir malzeme, anında rapor edilmelidir.
  • Taraflar, karşılıklı olarak sorumluluk almalı ve kendilerine düşen masraftan kaçmamalılardır.
  • Depozito bedeli ev sahibi tarafından bir banka hesabına yatırılır ve kiracının izni olmadan bu parayı çekemez. Bu yasal bir zorunluluktur.

Gördüğümüz gibi, yasalar kiracı ile ev sahibi arasındaki depozit münasebetini sağlıklı bir şekilde biçimlendirmektedir.  Eklemekte yarar görüyoruz, depozito bedeli 3 aylık kira bedelinden daha yüksek olamaz. Bu limitin üzeri bir depozito talebi, yasa dışıdır.

Lütfen unutmayınız… Haklarınızın bilincinde olmak, hayatınızı kolaylaştıracaktır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s