Kiracıların ve ev sahiplerinin hakları nelerdir?

Ev sahibi ya da kiracı olmak, her ikisi de yeni kanun ve yönetmeliklerle karmaşık bir hal alıyor.  Yasaların bilincinde olarak ve yeni kanunları belli aralıklarla kontrol ederek, pekâla haklarınızın farkında olabilir ve normalde sancılı olacak bir süreci kolaylıkla atlatabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Kat Mülkiyet Kanunu başta olmak üzere çeşitli yasalar kapsamında kiracı hakları ile ev sahibi hakları hususunda, 2016 senesi için geçerli olan bilgiler vereceğiz.

Kira sözleşmesi ile alakalı geniş açıdan bir bilgilendirmeyle giriş yapalım. Karşılıklı yapılan sözleşme, iki tarafı da maddelere uymaya zorunlu kılıyor ve sözleşme süresi bitmeden tahliye etme/ettirme halinde yasal olarak cezalandırılma yolunu açıyor. Süre belirtilmeyen sözleşmelerde ise, yasal olarak belirlenen şartlar geçerli oluyor. Bunun dışında sözleşmede belirtilemeyecek (belirtilse dahi geçersiz olacak) ve sözleşmede belirtilirse geçerli olacak aksi takdirde yasal standart hali geçerli sayılacak  bazıkıstaslar var. Bu konuyla alakalı ayrıntılı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Şimdi başlığımızda belirttiğimiz gibi, 2016 senesi için geçerli olan haklara daha yakından bakalım.

Kat Mülkiyet Kanunu çerçevesinde, kiracı hakları 2016 senesinde şu şekilde toparlanabilir:

 1. Kiracı, kiralamış olduğu gayrimenkuldeki ayıbın (ayıplı mal, bozuk çıkan/ bozulan ve hizmet veremeyecek yahut sakat hizmet verecek hale gelen hasarlı mallar için kullanılan bir tabirdir; lakin söz konusu hasar kullanıcı kaynaklı olmamalıdır; bu örnekteyse kiracı kaynaklı olmamalıdır) makul bir sürede tamir edilmesini yahut değiştirilmesini talep edebilir. Bu süreç içerisinde düzeltme yapılmazsa, kiracı kendisi düzeltmeyi gerçekleştirip, faturasını ev sahibine ileterek, kiradan düşebilir. Buna ek olarak, söz konusu malın ayıpsız olanıyla değiştirilmesini talep edebilir. Ev sahibi itiraz eder ve kiradan düşmezse, mahkemeye verilebilir.
 2. Kiracı, ev sahibine ve gayrimenkule zararı dokunmayacak şekilde olmak kaydıyla, kiraladığı binayı üçüncü bir şahsa devredebilir yahut bir kısmını kiraya verebilir.
 3. Kiracı Hakları gereğince, ev sahibi keyfi olarak kiracıyı evden tahliye ettirememektedir. Yapılan kontrat süresi bitmeden kiracı evden tahliye ettirilemez. Buna ek olarak, sözleşmesinin bitmesine 1 ay kala ev sahibi, kiracı olarak oturan kişiye ihtarname çektirmelidir; aksi takdirse kira sözleşmesi kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat adı altında nitelik bulur. (Sözleşme bitmeden kiracının tahliye ettirilmesiyle alakalı ayrıntılı makalemizi, sitemizde bulabilirsiniz.)
 4. Kiracı hakları çerçevesinde, kiracı kiralamış olduğu meskenden yeterince yararlanamıyorsa ve meskenin onarılmayan sorunları mevcutsa, haklı gerekçe belirtilmek suretiyle, kiracı kontrat süresinin bitmesini beklemeden evden çıkabilir.
 5. Tadilat/ onarım hizmetleri, demirbaşlar için, ev sahibine aittir. Kat Mülkiyet Kanunu çerçevesinde bu durum açıkça belirtilmiştir. Lakin lüks/ zevk için yapılan değiştirmelerin masrafı, kiracıya aittir.
 6. Kiralanan evden çıkış yaparken, kiracı, kontratta sözü geçen konuta zarar vermemişse, gayrimenkulü aldığı şekilde teslim ediyorsa, depozitosunu alma hakkına sahiptir.
 7. Kiracı hakları, apartman yönetiminde kiracıya çok fazla sorumluluk getirmiyor. Aidatı ödemekle yükümü olan kiracı, dış cephe boyaması, asansör tamiri vb. hizmetleri kiradan düşürtebiliyor.

Kısaca toparlarsak, Kat Mülkiyet Kanunu çerçevesinde 2016 senesinin kiracı hakları sabit haklardır ve bazıları sözleşme maddelerine göre değişebilirken bazıları sözleşme maddesi olsa dahi değişmez.

Öyleyse biraz da ev sahibi hakları konusuna gelelim… Yasalar, herkese eşit mesafededir ve kiracı ile ev sahibi arasında, iki tarafın da mağdur olmasını engelleme hedefindedir. Sorumluluk sahibi vatandaşlar olarak önceliği karşılıklı anlaşmaya vermek, haklarımızın bilincinde olmak, şiddet ve hakarete başvurmadan yasal haklarımızdan yararlanarak, medeni şekilde sorunlarımızı çözmek her zaman isabetli olacaktır. Zaten yasalar da bu hedefle ortaya çıkmıştır. Öyleye Kat Mülkiye Kanunu, ev sahibi hakları için 2016 senesinde neler görüyor, bir bakalım.

 • Eğer kiracı ile alakalı herhangi bir şikayet, mağduriyet yaratılması, şikayet vb. söz konusuysa, ev sahibi hakları çerçevesinde, kiracıya ihtarname çekerek konuya dikkat çekilebilmektedir. Bu yasal hakların kullanılacağına dair bir uyarı olduğu gibi, çoğu yasal sürecin de zorunlu ilk adımıdır. Söz konusu ihtar komşuluk haklarına riayet edilmemesinden aidat ödenmemesine kadar birçok konuda verilebiliyor.
 • Kiracı kendi zevki adına gayrimenkulde yaptırdığı değişikliklerden, tadilatlardan ev sahibini sorumlu tutamıyor. Ev Sahibi Hakları bu hususta, keyfi/lüks harcamaların kiracı tarafından ödenmesi gerektiğini net bir şekilde belirtmektedir.
 • Sözü geçen gayrimenkulün azami kira bedeli, alınmakta olan kira bedelinden yüksekse, kira tespit davası talep edilebilmektedir. Borçlar Kanunu esasında gerçekleşecek olan dava, ev sahibi hakları açısından, kirada adil bir bedelin belirlenmesine aracı olabilmektedir.
 • Ev sahibi olan taraf, kiracı ile yapmış olduğu sözleşmede bazı sınırlandırmalara uymak şartıyla değişiklikler yapabilir. Bu şartlara göre kira sözleşmesinin feshini gerektirmeyecek ve kiracı olan tarafın kabul edebileceği türden olacak değişiklikler yapılabilmektedir. Söz konusu değişiklikler yapılırken, ev sahibi kiracının zararına sebep olacak bir değişiklik yapamaz. Yapması halinde kiracı, kira bedelinin indirilmesini ve zararın giderilmesini sağlayacak haklara sahiptir.
 • Ev sahibi yasal açıdan haklı konumdaysa, kiracı için tahliye davası açabilmektedir. Tahliye davasının açılabilmesi için gereken şartlar şu şekildedir: Ev sahibinin birinci dereceden akrabalarının ihtiyacı, yapılması yasal olarak zorunlu kabul gören bir tadilat, eve taşınmış olan kiracının tadilat için taahhüt veren imzası, kira ücretinin ödenmemesi ve son olarak, evin satılmasının akabinde yeni ev sahibinin eve ihtiyacı olması.

Görmüş olduğunuz üzere, yasalar söz konusu hususlarda gayet nettir. Daha ayrıntılı bilgiler için, yazmış olduğumuz diğer makalelere bakabilirsiniz.

e-kira.net ile kiranızı 9 aya varan taksitlerle ödeyin, kiranız gününde yatsın, ev sahibiniz ile aranız bozulmasın. Bilgi almak için tıklayın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s